Kastrace feny

KASTRACE FENYkamča

(odstranění vaječníků a dělohy)

 1. PREVENTIVNÍ

– zabránění hárání a nežádoucího zabřeznutí

– snížení rizika vzniku zdravotních komplikací ve vyšším věku

např. při kastraci provedené před 1. a 2. háráním se takřka 100násobně sníží riziko pozdějšího vzniku nádorů mléčné žlázy oproti nekastrovaným fenám. Při kastraci v pozdější době se také riziko vzniku nádorů snižuje, ale vliv kastrace už není tak výrazný. U kastrovaných fen se také objevují méně často hormonální poruchy, jako např. cukrovka (diabetes mellitus)

 

 1. LÉČEBNÁ

– poruchy pohlavního cyklu

– cysty nebo nádory vaječníků

– zánět dělohy (pyometra)

– cukrovka

Pohlavní hormony ovlivňují hladiny insulinu a citlivost organismu vůči insulinu podanému při léčbě, po kastraci se nám lépe daří kontrolovat hladiny krevního cukru a tím pádem lépe probíhá léčba. Ve výjmečných případech dokonce po kastraci cukrovka odezní.

– při výskytu nádorů mléčné žlázy

Omezí se tak růst dalších nádorů. Většinou se provádí zárověň s operací nádoru na mléčné žláze.

– při nežádoucím nakrytí feny do 45. dne gravidity

 

Vhodná doba je u zdravé fenky kdykoliv mimo dobu hárání. U malých plemen vhodné již před prvním háráním tj. v 6 – 12ti měsících. U velkých plemen po alespoň prvním hárání. Obecně ale kdykoliv v průběhu života feny.
– Kastrace feny je poměrně rutinní operace. Rizika vyplývající z narkózy a vlastní operace jsou v dnešní době minimální. Hojení operační rány je obvykle klidné.

– Vyšší riziko spojené s operativním zákrokem je u fen nemocných, kdy je kastrace prováděna z léčebných důvodů, například při cukrovce nebo zánětu dělohy. Zde ale vždy platí, že riziko operace je výrazně nižší než terapie, která se kastraci vyhýbá.

U velkých plemen psů nad 25 kg se může asi v 10% případů objevit hormonální inkontinence – stav kdy fence nezávisle na jejím vědomí a vůli (tj. nemůže to sama kontrolovat ) odchází po kapičkách moč. Feny to většinou netrápí a neví o tom, ale pro majitele psa drženého převážně v bytě tato „nečistotnost“ obvykle znamená problém. Tento stav je možné léčit podáváním hormonálních přípravků nebo léků s přímým účinkem na močový měchýř, nebo je možné provest plastiku svěrače močového měchýře.Bohužel zatím není známá žádná účinná a neriziková prevence vzniku tohoto stavu.

U některých plemen (dlouhosrstý jezevčík, kokršpaněl, irský setr) se po kastraci může objevit štěněčí srst (lanugo), kdy fenky jsou porostlé jemnější, chmýřitou srstí, připomínající srst štěněte. Pro fenu to neznamená žádný zdravotní problém, ale pro majitele může být změna vzhledu zvířete nepříjemná. Tomuto se dá po kastraci předcházet podáváním nízkých dávek estrogenů ( hormonů produkovaných ve vaječnících ) např. v tabletách.

 • Po kastraci mají fenky tendenci k tloustnutí, ale upravením krmné dávky nebo zvolením dietního krmiva se tomu dá předejít.
 • janka 8

 

2 komentáře u Kastrace feny

 1. BOŽENA napsal:

  dobrý den chtěla jsem se zeptat kvuli váze snižit. kolik čeho jist a co nedávat je po kastraci děkuju HLAVÁČOVÁ

  • admin napsal:

   Dobrý den, jestli nabíra na váze, tak zvýšit pohyb, krmit light, nebo pro kastrované pejsky a jestli potřebujete zhubnout tak určitě veterinární dietu na hubnutí, omezit pamlsky a pozor na krmení od stolu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>