Očkování koček

 

OČKOVÁNÍ KOČEKmains 7

 

Doporučené základní schéma:

– 8. TÝDEN VĚKU – panleukopenie, herpesviróza, kaliciviróza

– 11.-12. TÝDEN VĚKU – panleukopenie, herpesviróza, kaliciviróza, vzteklina

– následuje přeočkování vždy PO ROCE OD POSLEDNÍHO OČKOVÁNÍ – panleukopenie, herpesviróza, kaliciviróza, vzteklina

 

 

PANLEUKOPENIE

– Panleukopenie je velmi závažné virové onemocnění postihující trávicí trakt (krvavé průjmy, zvracení), kostní dřeň (úbytek bílých i červených krvinek) a centrální nervový systém (potraty, postižení koťat). Infekce má většinou akutní charakter, projevuje se zvracením a úporným průjmem s příměsí krve. K nakažení dochází kontaminovanou vodou a potravou.

 

HERPESVIRÓZA (Infekční rinotracheitida)

Toto virové onemocnění je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest. Po krátké apatii a snížené chuti k příjmu krmiva nastává kýchání, výtok z nosu a očí, zvýšená teplota a při připojení bakteriální infekce nejčastěji Pasteurella multocida se výtok mění na hustší, slepuje víčka a tvoří krusty v okolí očí a nosu. Dále dochází ke vzniku  vředů v dutině ústní. Kočka se nakazí infekčím aerosolem.

 

KALICIVIRÓZA

Kalicivirus způsobuje po přechodné apatii a příznacích horečky  vznik vředů v dutině ústní. Dále dochází k bolestivosti kloubů a svalů. K nakažení dochází infekčním aerosolem.

 

VZTEKLINA

Vzteklina je jedno z nejzávažnějších virových onemocnění postihující člověka a všechna teplokrevná zvířata. Výskyt na území ČR nyní není zaznamenán, ale vyskytuje se například na Slovensku nebo v Polsku. Proti vzteklině musí být vaše kočka očkována při jakémkoliv pohybu za hranice ČR. Virus je přenášen slinami infikovaného zvířete (kousnutím, škrábnutím, olíznutím poraněné kůže…). Hlavními přenašeči onemocnění jsou především lišky nebo také netopýři. Onemocnění způsobuje závažné nervové příznaky (agresivita, slinotok, teplota, nestejně velké zorničky, až úplné ochrnutí). Vzteklina je smrtelné onemocnění.

Další možná očkování:

 

VIROVÁ LEUKEMIE (FeLV)

– Vakcinace od 8 týdnů věku, přeočkování za 3-4 týdny, dále pak po roce

– Komplex virové leukemie koček je způsoben Retroviry . Zdrojem infekce je nemocná kočka ve stadiu vylučování viru  ve slinách, nosním sekretu, moči nebo trusu. Infikovaný organismus se může této infekce do  4-6 týdnů zbavit (70%) nebo se stává doživotně infikovaným. Virus napadá nejrychleji se dělící buňky – buňky kostní dřeně, epitel střeva a další. Onemocnění se zpočátku manifestuje nechutenstvím, hubnutím, únavou, horečkou, infekcemi střevního nebo dýchacího traktu a ledvin. Infekce FeLV může vyústit v řadu krevních chorob: leukemie, lymfom, anémie, autoimunitní nemoci a další. Tato onemocnění se většinou objeví až po měsících či letech.

 

CHLAMYDIÓZA

– Vakcinace od 8 týdnů věku, přeočkování za 3-4 týdny, dále pak po roce

- Chlamydophila felis napadá horní cesty dýchací, onemocnění je typické především perzistentním zánětem spojivek (výtok nejdříve z jednoho oka, časem z obou očí) a příležitostně mírnou rýmou. K přenosu infekce dochází především přímým kontaktem. Infekce je potenciálně přenosná na člověka.

 

DERMATOFYTÓZA

– Vakcinace od 8 týdnů věku, přeočkování za 10-21 dní, dále pak po roce

– Jedná se o plísňové onemocnění kůže psů a koček přenosné na člověka. Vakcinace proti tomuto onemocnění chrání pouze proti Microsporum canis, nikoliv proti ostatním plísním způsobující obdobná onemocnění. Vakcína je spíše doporučitelná v případě terapie než prevence vzniku plísňového onemocnění.

 

INFEKČNÍ PERITONITIDA (FIP)

– Vakcinace od 16 týdnů věku, přeočkování za 3 týdny, dále pak po roce

  • FIP je velmi závažné virové onemocnění koček postihující zejména nižší věkové kategorie. Komplikovaná diagnostika, smrtelný průběh a minimální šance na terapeutický úspěch činí z této virózy jedno z nejzávažnějších infekčních onemocnění koček. Vlhká forma se projevuje výpotkem v břišní dutině, suchá forma vznikem granulomů v játrech a ledvinách.
  • kočička 15

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>