Očkování psů

OČKOVÁNÍ PSŮohař 1
Dle zákona č. 166/1999 o veterinární péči je povinné očkování ve věku od 3 do 6 měsíců proti vzteklině, dále každoroční přeočkování nebo dle použité vakcíny

Doporučené základní schéma:

- 6. TÝDEN VĚKU – parvoviroza + psinka

- 9.-10.TÝDEN VĚKU –  parvoviróza, psinka, hepatitida, laryngotracheitida, parainfluenza, leptospiróza

- 12.-14.TÝDEN VĚKU – parvoviroza, psinka, hepatitida, laryngotracheitida, parainfluenza, leptospiróza + vzteklina

– následuje přeočkování vždy PO ROCE OD POSLEDNÍHO OČKOVÁNÍ      - parvoviróza, psinka, hepatitida, laryngotracheitida, parainfluenza, leptospiróza, vzteklina
(vakcína proti vzteklině existuje také na 3 roky                                                                        

                                   

 

PARVOVIRÓZA

– Tento nakažlivý  virový hemoragický zánět žaludku a střev je nejzávažnější infekční chorobou především štěňat. Nástup onemocnění bývá náhlý, doprovázený zvracením, zapáchajícími krvavými průjmy, způsobujícími rychlou dehydrataci a vyčerpání. Plemena rotvajler, dobrman, pinčové vykazují mimořádnou citlivost k tomuto viru. K nakažení dochází přenosem z vnějšího prostředí (na botech, oděvech…) nebo jakýmkoliv kontaktem s nakaženým psem nebo jeho trusem.

 

PSINKA

– Psinka je virové onemocnění postihující především nevakcinovaná štěňata. Onemocnění způsobuje dýchací potíže, zvracení, průjem a nervové příznaky.  Léčba je při rozvinutí příznaků spíše neúspěšná. K nakažení může dojít kdekoliv z prostředí nebo kontaktem s psím nosičem viru.

 

INFEKČNÍ ZÁNĚT JATER

– Adenovirus způsobující toto onemocnění napadá játra a další orgány. Nakažení psi ztrácí chuť k jídlu, dochází k únavě, vzniku horečky, zvracení, průjmům a žlutému zbarvení sliznic.

 

PARAINFLUENZA

– Parainfluenza je mírné virové respirační onemocnění podobné lehké chřipce. V kombinaci s virem psinky, psím herpesvirem, adenovirem, Bordetellou bronchisepticou, Pasteurellou a dalšími způsobují onemocnění horních cest dýchacích nazývané psincový kašel (infekční laryngotracheitis).

 

LEPTOSPIRÓZA

– Toto bakteriální onemocnění se projevuje nechutenstvím, horečkou, zvracením, žlutým zbarvením sliznic, postižením ledvin a dalšími příznaky. Pes může být nakažen od jiného psa nebo také kontaktem s močí hlodavců. Zvýšený výskyt tohoto onemocnění je především v období povodní a u loveckých psů. Toto onemocnění je přenosné na člověka! Jakákoliv vakcína nedokáže vašeho psa chránit více než 1rok a pár týdnů, proto neprodlužujte intervaly mezi očkováními.

 

VZTEKLINA

– Vzteklina je jedno z nejzávažnějších virových onemocnění postihující člověka a všechna teplokrevná zvířata. Vakcinace je dle zákona u psů povinná. Výskyt na území ČR nyní není zaznamenán, ale vyskytuje se například na Slovensku nebo v Polsku. Virus je přenášen slinami infikovaného zvířete (kousnutím, škrábnutím, olíznutím poraněné kůže…). Hlavními přenašeči onemocnění jsou především lišky nebo také netopýři. Onemocnění způsobuje závažné nervové příznaky (agresivita, slinotok, teplota, nestejně velké zorničky, až úplné ochrnutí). Vzteklina je smrtelné onemocnění.

 

Další možná očkování:

TETANUS

– Vakcinace od 3. měsíce věku, přeočkování po 3 týdnech, dále pak po 2 letech.

– Tetanus je bakteriální onemocnění způsobené Clostridium tetani, pomocí vytvářených toxinů způsobující extrémní křeče až smrt způsobenou zástavou dechu a srdce. Nejvnímavější k nakažení jsou štěňata v období výměny chrupu (3.-7. měsíc), kdy dochází k vhodným podmínkám pomnožení této bakterie v ráně po vypadlém zubu, a to především u psů pohybující se v bezprostřední blízkosti koní. Člověk ani pes se nemůže od nemocného jedince nakazit, bakterie je všudepřítomna v prostředí, záleží jen na vhodných podmínkách pomnožení.

 

BORRELIÓZA

– Vakcinace od 12 týdnů věku, přeočkování za 3-5 týdnů, dále pak po roce.

– Onemocnění přenášené klíšťaty projevující se horečkou, nechutenstvím, slabostí, záněty kloubů a dalšími. Důležité je proto chránit vašeho psa přípravky proti klíšťatům.

 

DERMATOFYTÓZA

– Vakcinace od 8 týdnů věku, přeočkování za 3-4 týdny, dále pak po roce.

– Jedná se o plísňové onemocnění kůže psů a koček přenosné na člověka. Vakcinace proti tomuto onemocnění chrání pouze proti Microsporum canis, nikoliv proti ostatním plísním způsobující obdobná onemocnění. Vakcína je spíše doporučitelná v případě terapie než prevence vzniku plísňového onemocnění.

 

KORONAVIRÓZA

– Vakcinace od 5 týdnů věku, přeočkování za 2-4 týdny, dále pak po roce.

– Koronavirus způsobuje onemocnění střevního traktu především u štěňat. Onemocnění je vysoce nakažlivé, avšak málo závažné průjmové onemocnění.

 

BORDETELLA

– Vakcinace od 3 týdnů věku, přeočkování po roce.

– Bakterie Bordetella bronchiseptica je patogenem napadající dýchací aparát při onemocnění psincovým kašlem.

 

HERPESVIRÓZAštěn

– Vakcinace při hárání nebo 7-10 dní po páření, přeočkování 1-2 týdny před porodem.

Virové onemocnění způsobující potraty březích fen nebo úhyny štěňat v prvních týdnech života. Doporučitelná je vakcinace březích fen, které jsou tak chráněny a protilátkami v mateřském mléce tak chrání svá štěňata.

 

 

 

 

1 komentář u Očkování psů

  1. Ach jo, co dodat, snad jen to, ze mas muj nejhlubsi obdiv a dekuji za tento clanek a pripomenuti, ze clovek nema hekat a hroutit se nad kazdou blbosti. Preji ti hodne sily do budoucnosti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>